Inimene on inimesele hunt

Silver Anniko kirglik elu

Sirje Presnal

See ei ole kerge ega helge raamat. Kui ta seda oleks, poleks ta oma kangelase, kirjanik Silver Anniko, nägu.

Kirgliku inimese elu ei saagi olla tasane loksumine, vaid on täis tormi ja maru. Anniko oli kirglik kõiges: armastuses, inimsuhetes, ajaloohuvis, professionaalses (ja ka mitteprofessionaalses) töös … Kahjuks puhuti ka patustamises – tema elust ei puudunud alkohol, petmised ega vägivald. Anniko oli enam kui keeruline kaaslane.

Ent eeskätt oli Silver Anniko metsiku andega kirjanik, ehkki jõudis vormistada vaid ühe raamatu – kultusromaani staatusesse tõusnud „Rusikad“. See on lopsaka sõnavara, filmilike süžeekäänude ning veidi üle vindi tegelaskujudega teos. Raamatu peamine võlu peitus ilmumisajal tema peidetud vabariigiaja-ihaluses. Silver Anniko ei teinud saladust, et paljude karakterite kujundamisel võttis ta šnitti pärisinimeste pealt ning et „Rusikatele“ kavandatud järjes, mis pidi rääkima sõjaõudustest, planeeris ta sensatsioonilisi paljastusi. Paraku jäi too raamat ilmumata …  Romaani teine osa oli visandina valmis, ehkki vajas veel kõvasti lihvimist.

Viiekümne neljandaks eluaastaks näisid kirjaniku elutormid olevat rahunenud – Anniko oli leidnud armastuse ning kodu Viljandi lähedal Söödi talus. Idülli jätkus vaid üürikeseks. 6. mail 1982 tappis naabertalus elanud mees kirjaniku ja tema armastatu. Pealtnäha oli tegemist täiesti jabura ja mõttelageda mõrvaga, mingit põhjust tappa naabripoisil polnud.

Või siiski? Paljud on tänaseni kindlad, et Anniko ning tema elukaaslase mõrv oli tellimustöö – tõejanune kirjanik teadis ohtlikult palju …
„Rusikate“ käsikirja algseks pealkirjaks olnud ütlus „Inimene on inimesele hunt“ sobib hästi kokku võtma ka selle jõulise andega kirjaniku elu.
„Kuid aegade eesmärk elas tulesädemena põlvest põlve, sajandist sajandisse, kasvas koos ajaga leegiks ja siis võimsaks tulemölluks, mis põletas ära rahva rõhujad ja nende ikke.“

Silver Anniko näidendist „Aegade eesmärk“

 • Kategooria: Elulood ja memuaaridRaamatud
 • ISBN: 9789949673711
 • Formaat: 256 lk, 145x210 mm, kõvad kaaned
 • Kirjastaja: Hea Lugu
 • Ilmumisaasta: 2019

Hea Lugu Sinu postkastis!

Liitu Hea Lugu kirjastuse ja Raamat24 e-poe uudiskirjaga.
Saadame Sulle häid pakkumisi ja anname märku, kui ilmub uusi raamatuid.

   Loe soodsamalt!

   Liitu Raamat24 uudiskirjaga ja saad järgmiselt ostult 30% soodustust.

   Üldkontakt

   Telefon: 661 3399

   E-pood

   Ettevõttest

   Sotsiaalmeedia

   Raamat24 Facebook Hea Lugu Facebook Instagram

   Ootame sinu tagasisidet Raamat24 e-poele

   Samuti saad küsida millal tuleb uuesti müüki välja müüdud raamatuid.

    *Tärniga väljad on kohustuslikud [anr_nocaptcha g-recaptcha-response]