Tartu pargid ja puiesteed

Enriko Talvistu

Kunstiajaloolasest autor Enriko Talvistu tutvustab raamatut nii: „Tartu on aja jooksul muutunud üsna roheliseks linnaks. Selles raamatus vaatame, kuidas see on toimunud.

Kirjutades keskendusin linna- ja linna piiridesse sulanud mõisaparkide tekkele ja arengule enam kui 200 viimase aasta jooksul. Ka puiesteed on jätnud linnajagudele oma iseloomuliku ilme ja alleedel on oma saamislugu.

Suuremaid kavandatud parke tutvustades jätsin kõrvale väikesed juhuslikud haljasalad, kuid ka Tartu kalmistud ja ülikooli botaanikaia, kuna need vajavad omaette käsitlusi. Kunstiajaloolasena ei ürita ma tutvustada Tartu parkide liigirikkust, õnneks on mitu suurteost seda on juba teinud.

Katsun kirjeldada pargikujunduslikke eripärasid, mis on seni veel märgatavad, ehkki kipuvad juba kaduma. Juhin tähelepanu puuderidadele jt detailidele, mis reedavad veel kunagisi teostusi. Vanade plaanide asemel tahan näidata, mis on kunagi kavandatust linnaruumis veel alles. Loodus katab ju kunagi loodu ruttu oma varjava vaibaga.

Raamat on mõeldud rahulikuks vaatlemiseks ja järelemõtlemiseks, et lugeja oskaks Tartu parkides ja puiesteedel jalutades avastada ja aru saada põhjuslikest seostest, miks asjad just nii välja näevad.

Loodan, et tulevikus on Tartu linnajagudes rohkem väikeseid jalutuskäigu kaugusel asuvaid parke ja et uuendatavates parkides on järjest rohkem näha muutunud keskkonnamõtlemist.”

Suurema osa raamatus kasutatud fotodest on teinud Ove Maidla 2020. aastal.

Hea Lugu Sinu postkastis!

Liitu Hea Lugu kirjastuse ja Raamat24 e-poe uudiskirjaga.
Saadame Sulle häid pakkumisi ja anname märku, kui ilmub uusi raamatuid.

   Loe soodsamalt!

   Liitu Raamat24 uudiskirjaga ja saad järgmiselt ostult 30% soodustust.

   Üldkontakt

   Telefon: 661 3399

   E-pood

   Ettevõttest

   Sotsiaalmeedia

   Raamat24 Facebook Hea Lugu Facebook Instagram

   Ootame sinu tagasisidet Raamat24 e-poele

   Samuti saad küsida millal tuleb uuesti müüki välja müüdud raamatuid.

    *Tärniga väljad on kohustuslikud [anr_nocaptcha g-recaptcha-response]